تاج محل
تاج محل
قلعه عمار سینگ
قلعه عمار سینگ

آگرا یا آگره سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با ماشین تنها دو ساعت و نیم، با قطار ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

نام آگرا به شکل «آگرهبانا» نخستین بار در کتاب حماسی ماهابهاراتا آمده و معناشناسان آن را «پردیس» یا «بهشت» معرفی کرده‌اند.در قرن‌های ۱۶ یا ۱۷ میلادی آگرا به راستی تمثالی از پردیس در روی زمین شده بود. آگرا در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی یافت. این شهر پایتخت حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و در آن زمان تبدیل به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان گردید. از این رو در گذشته این شهر را اکبرآباد می‌نامیدند.

تاریخ آگرا

 آگرا در سدهٔ ۱۶ میلادی توسط سکندر لودهی (سلطان دهلی از دودمان لودهی متوفی به سال ۱۵۱۷) کشف شد. سپس بابر موسس سلسله امپراتوری مغولی هند برای مدتی در آگرا ماند و ساخت باغ‌هایی چهار گوش به سبک باغ‌های ایرانی را در آنجا مرسوم کرد. اکبر در این شهر قلعه آگرا را ساخت و جهانگیر آن را با کاخ‌ها و باغ‌های بسیار زیبا مزین کرد. همچنین شاه جهان با ساخت تاج محل شهرتی عالمگیر برای این شهر به ارمغان آورد. هم اکنون این شهر از مراکز گردشگری هند به شمار می‌رود.

آگرا با نام «اکبرآباد» پایتخت شاهانی چون اکبر، جهانگیر و شاه‌جهان بوده که زبان مادری‌شان فارسی بود و در گسترش زبان فارسی در شبه‌قاره هند کوشیدند و کامیار بودند. نخستین باغ معروف به «باغ‌های پارسی» در کرانه رود یامونا در همین شهر شکل گرفت و سازندهٔ آن شاه بابر بود. نام خاص این باغ ایرانی آرام باغ است.

اکبرشاه، نوهٔ بابر، قلعه لعل را ساخت و آگرا را به مرکز هنری، بازرگانی و مذهبی تبدیل کرد. شهرک فاتح پورسیکری در حومهٔ آگره هم از میراث اکبر است. باغ‌های سبز و انبوه قلعه سرخ بازمانده از جهانگیر، پسر اکبر مغول است. و اما شاه‌جهان با علاقه‌ای که به هنر معماری داشت، به آگره و هندوستان ساختمانی را تقدیم کرد که همین حالا هم درخشان‌ترین نگین تاج سر هند محسوب می‌شود. شاه‌جهان پایتخت‌اش را به دهلی منتقل کرد؛ اما پسرش اورنگ‌زیب دوباره به اکبرآباد برگشت و پدرش را به زندان قلعه سرخ انداخت. بعد از مدتی، سال ۱۶۵۳، پایتخت اورنگ زیب به شهر اورنگ‌آباد در فلات دکان هند کوچید و تا پایه‌های امپراتوری بابری یا مغول هند به لرزه افتاد، اکبرآباد تحت نفوذ قوم‌های ماراتها و جاث واقع شد و آگره نام گرفت و از سال ۱۸۰۳ میلادی تسلیم امپراتوری بریتانیا شد.

 

منبع: wikipedia

آگرا

تاج محل

این بنای مهم با معماری ایرانی در خور توجه خود به عنوان مهمترین بنای تاریخی هند و یکی از عجایب هفتگانه جدید شهرت جهانی دارد. تاج‌محل که بنای یادبود ملکهٔ ایرانی‌تبار ممتاز محل است، سال ۱۶۴۸ میلادی ساخته شد و خود شاه‌جهان هم در طرح‌ریزی ساختمان آن نقش مستقیم داشت و در نهایت هم همان جا خاک شد.

به این شهر امتیاز دهید

 
 

  • 4/5
  • 1 امتیاز
1 امتیازX
خیلی ضعیف ضعیف معمولی خوب عالی
0% 0% 0% 100% 0%

 
 
 

 

  مشخصات
نام فارسی آگرا
نام لاتین Agra
بهترین زمان سفر  از ماه اکتبر تا مارس، جشنواره رنگ، جشن های ملی
نوع آب و هوا  گرم، مرطوب
هزینه ها مناسب
 ارزش سفر  7.5 از 10

 

  مشخصات
کشور / قاره هند / آسیا
جمعیت 1,585,704 تا سال 2011
وب سایت agra.nic.in
کد تلفن +91
تفاوت زمانی با تهران +2:00
زمان تقریبی پرواز 3 ساعت و 15 دقیقه تا دهلی + 3 ساعت راه زمینی

بهترین زمان سفر

جشن رنگ، جشن های ملی
جشن رنگ، جشن های ملی

 
 

indian_fast_food

خوراکی ها

غذا در هند تنوع بیشماری دارد، به دلیل وجود مذاهب و اقوام و فرهنگ های بسیار زیاد در هند غذاهای هندی بسیار زیاد هستند
اما حتما توجه داشته باشید که هندی ها گوشت مصرف نمی کنند،بنابراین تقریبا هیچ کجای شهر گوشت پیدا نمی کنید
فست فودهای معتبر جهان در این شهر شعبه دارند که البته به دلیل قوانین هند گوشت همبرگر سرو نمی کنند
البته رستوران های ایرانی تا حدی از گوشت در غذاهای خود استفاده می کنند که شاید بهترین گزینه برای شام و نهار در زمان اقامت شما در این شهر باشد
مورد دیگری که باید به آن توجه کنید تندی غذاهاست، حتما قبل از سفارش غذا حتی در فست فودهای بین المللی شهر از تند نبود آن اطمینان پیدا کنید، غذاهای هندی با فلفل های تند محلی پخته می شوند که برای خارجی ها بسیار تند و در خیلی از موارد غیر قابل خوردن است
اگر در تهران زندگی می کنید و در رستوران های هندی غذا خورده اید باید بدانید که غذا در رستوران های تهران مثل تاج محل با اینکه توسط آشپز هندی تهیه می شوند بسیار کم فلفل پخته می شود و قابل مقایسه با رستوران های داخل هند نیست
هندی ها حتی به برنج هم بسیار فلفل می زنند

مراکز دیدنی

کجا خرید کنیم

کیفیت زندگی

هزینه ها

 

میزان کیفیت ملاک ارزیابی
کم سیستم درمانی
متوسط امنیت کلی
کم تمیزی شهر
متوسط کیفیت هوا
متوسط فضای سبز
کم  امنیت تنهایی در شب
کم  تفریح و سرگرمی
کم  تحصیل
کم  مراکز خرید
ردیف هزینه ها قیمت به روپیه
1 یک وعده غذای ارزان 400
2 یک وعده غذا در رستوران متوسط 1000
3 ساندویچ با نوشابه 250
4 یک قوطی نوشابه 28
5 یک بطری کوچک آب 15
6 حداقل بلیط مترو یکطرفه 20
7 یک مسیر کوتاه تاکسی 50
8 یک کیلو سیب 120
9 یک کیلو برنج معمولی 60
10 یک کیلو موز 50

تصاویر

هتل ها